Aki kicsit körülnézett már környezetében, észre vehette, hogy nem csak lakóövezetek, kereskedelmi vagy ipari területek találhatók egy adott településen. A helyi szabályozási terv pedig rövidítéseket alkalmazva meg is mutatja, hogy milyen övezetek találhatók adott településen. Ebben a cikkben az építési övezetekről lesz szó általánosságban, nem érintve az egyéb övezetekhez kapcsolódó tulajdonságokat.
Kaposvár belváros szabályozási terv részlet
Mindegy, hogy új építés vagy bővítés előtt állunk, esetleg telket alakítanánk ki, az építési övezetek előírásai nagyon fontos adatokat tartalmaznak számunkra. Erről leginkább az építészünk tud mesélni, aki az építési terveit úgy készíti el, hogy az összhangban legyen a területre jellemző építési előírásokkal.
A szabályozási terv gyakorlatilag egy kül-, és belterületi térkép, mely mutatja az adott településrészre vonatkozó előírásokat rövidítések használatával. Foglalkozzunk itt a belterületre vonatkozó építési övezetekkel, ahol
Beépítésre szánt területek:
- Lakóterületek:
- Ln – nagyvárosias
- Lk – kisvárosias
- Lke – kertvárosias
- Lf – falusias
- Vegyes területek:
- Vt – településközponti vegyes
- Vk – központi vegyes
- Gazdasági területek:
- Gksz – kereskedelmi, szolgáltató
- Geip – nem jelentős zavaró hatású ipari terület
- Geip-E – energiatermelő és szolgáltató terület
- Gmt – mezőgazdasági telephelyek
- Geipo-T – korlátozott ipari építési övezet
- Üdülőterületek:
- Üü – üdülőházas terület
- Üh – hétvégi házas terület
- Különleges területek
Beépítésre nem szánt területek:
- Közlekedési- és közműelhelyezési, hírközlési-,
- zöld-,
- erdő-,
- mezőgazdasági,
- vízgazdálkodási
Tisztelt Uram,
Érdeklődni szeretnék,hogy mi a különbség pusztán Mk /mezőgazdasági kertes övezet/ és Mk2 övezet között. Érvényesek-e az Önkörmányzati jogszabályok mindkettőre azonos mértékben,vagy az Mk övezet lefedi-e az Mk2 övezetet is. Én úgy értelmezem,hogy az Mk övezet egy általános kategória és azonosan van megítélve a többi Mk 1 vagy Mk2-es megnevezéssel.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel Pap Márta
Kedves Márta!
Az Mk általánosságban valóban kertes mezőgazdasági övezetet jelez. A további betű vagy számozás már helyi szabályozást jelöl. Nem azonos az Mk1, Mk2 és a többi, mert mindegyiknél lesz valami, ami a mezőgazdasági mivoltán túl különbözik a többitől. Ezzel kapcsolatban az OTÉK országosan vagy a HÉSZ helyi szinten ad segítséget. Az önkormányzatok többnyire tisztában vannak a magyarázattal, vagy legalábbis tudják, kit kell megkeresni vele. Remélem segíthettem.
Erdeklodnek,hogy par nappal az adasveteli szerzodes elott az azt kötő ugyved felhivott azzal,hogy erre a korabban ugy hirdetett telekre lehet 120 m2- t is tenni,de nem lehet,mert nem vonatta ki a mezogazd.muveles alol!
Oda lett tervezve,mit tehetek??
Megvehetem olcsobban es mennyi ido,mig atminositik????
Kedves Annamária! Szerencsére az eljáró ügyvéd ellenőrizte a beépítési ehetőségeket az érintett területen. Javaslom az érintett önkormányzatnál érdeklődjön a HÉSZ (Helyi Építésügyi Szabályzat) erre vonatkozó része iránt. Az ingatlan árát illetően elképzelhető, hogy kap kedvezményt, de ez igazából az eladó döntése lesz. Szóba jöhet még eg területileg ismerettel rendelkező építész megkérdezése is. Ők még az első vonal húzása előtt egyeztetnek a beépítési lehetőségekről. Átminősítésre ha a HÉSZ lehetőséget ad, akkor lesz lehetőség. A folyamat átfutási ideje változó. Erről szintén a helyi önkormányzatnál tájékozódhat. Remélem segíthettem. Lippai Zsolt
Üdvözlöm
Érdeklődni szeretnék hogy mit jelent pontosan az LKE- Ü2 besorololás a teleknél?
Kedves Rita!
Az Lke jelentése: kertvárosias lakóterület. Az Ü2 pontosan csak akkor derül ki, ha a Helyi Építési Szabályzatot is megnézzük. A HÉSZ tartalmazza a választ, melyet többnyire a települések honlapjáról is le tud tölteni.
Szép estét!
Lippai Zsolt
Tisztelt Hölgyem/ Uram!
Egy jelenleg Gksz övezetbe sorolt területen működik a mezőgazdasággal foglalkozó cégünk telephelye (terményszárító, tároló, műhely, gépudvar, raktárak). Az önkormányzat terve,hogy Gksz-ről K-Mü övezetté nyilváníttatja. Kevés információt találtam erről. A kérdésem az lenne,hogy ennek van-e és ha igen milyen előnye,illetve hátránya.
Tisztelettel
Fülöp Gábor
Kedves Gábor! Amennyire meg tudom ítélni, a vállalkozás szempontjából nem lesz változás. A Gksz (Kereskedelmi szolgáltató gazdasági terület) különösebben nem tér el a tervezettől, ami a K-Mü (Mezőgazdasági üzemi terület). A jelenlegi funkció belefér mindkét besorolásba. Nem látom előnyét és hátrányát sem. Köszönöm a kérdést! Lippai Zsolt
Tisztelt cím!
A kérdésem az hogy milyen építkezési szabályok vonatkoznak a FL-IV-sz-1 besorolásra. Értem itt a beépíthetöség részarányára, épületmagasság, épülethosszúság stb.
Kedves László! Nem jelezte, hogy mely településen érdeklődik a megjelölt övezeti besorolás iránt. A területen érvényes HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat) rendelkezik a besorolások szerinti tulajdonságokról. Annyi bizonyos, hogy az FL-IV alapján lakóterületről, falusias lakóövezetről van szó, szabadonálló beépíthetőséggel. Ha megkeresné a település szabályozási tervét és azonosítaná az ingatlant, egy téglalapban (többnyire) meg is találná a válaszokat. Ha nem lesz eltérés az OTÉK-től, akkor a legkisebb telekméret 900 m2, legfeljebb 30%-ban beépíthető és az építménymagasság max 6 m. Infók innen: 253_1997. (XII. 20.) Korm. rendelet. Remélem segíthettem! Köszönöm a kérdést! Lippai Zsolt
Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni, Pilisszántón zártkert Má-3 besorolás mit jelent?
Beépíthető-e, hány %-ban?
Előre is köszönöm.
Tisztelt Varga Mártonné! A Pilisszántói HÉSZ-t letöltöttem a lenti linken. Ez alapján a terület általános mezőgazdasági területként nyilvántartott. A legkisebb mérete 1 hektár és beépítésre nincs lehetőség. (38. oldalon)
Szép estét kívánok!
Lippai Zsolt
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwif0fe3zcH3AhVuposKHYSaC30QFnoECAIQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.pilisszanto.hu%2Fimages%2Fstories%2Fhatarozatok%2Fhesz.pdf&usg=AOvVaw3W7LV0VrU9t3LSiR6CW2wG
Kedves Zsolt!
Meg tudná mondani hány százalékban lehet “kivett tanyát” beépiteni Bács-Kiskun megyében?
Kedves Erzsébet! A településeknek mindegyikének saját építési szabályzata van (HÉSZ), ami részletezi a beépíthetőséget. Települést nem írt, ezért azt javaslom, hogy a Google-ben keressen rá a névre és a szabályozási tervre (pl: “Kiskunmajsa szabályozási terv”) és azonosítsa ott a területet, majd ha kiderült, mely övezetbe esik. A szintén letölthető Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) tartalmazni fogja az övezetek beépíthetőségi mértékét. Ha nem találja meg az internetes, úgy a helyi önkormányzatnál bizonyára készséggel állnak segítségére.
Kívánok minden jót! Lippai Zsolt
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Megteláltam az információt, de egy dolog nem világos: mi a különbség az Ma és az Ma* besorolás között?
Kedves Erzsébet! Pontosan nem tudom erre a választ. Valamely tulajdonsága (pl. nem vagy csak korlátozottan beépíthető) lehet a különbség. Ha a leírásban nem talált rá választ, a helyi önkormányzatnál biztosan segítenek. Szép napot! Lippai Zsolt
Tiszteletem,
azt szeretném megtudni, hogy az “Mg-Rt-II-02 besorolású zártkerti telek” kifejezés mit jelent pontosan? Lehet egy ilyen besorolású telekre építkezni?
Nagyon köszönöm, Szilvia
Kedves Szilvia!
A területileg illetékes település szabályozási terve és a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) részletezi például a zártkerti területek beépítésének lehetőségét. Mivel a települést nem jelölte meg, pontosabbat erről nem tudok válaszban írni. Ha bizonytalan, vagy nem találja az adatot, javaslom a helyi önkormányzathoz fordulni, akik készséggel állnak a terület beépítési lehetőségeiről tájékoztatni Önt. Kívánok minden jót! Lippai Zsolt
Kedves Zsolt!
Segítséget szeretnék kérni: GKSZ besorolású telket várárolhat magánszemély? Amennyiben igen, építhetek rá lakóházat?
A HÉSZ szerint: belterületi, 40% beépíthető, magasság 11 m.
Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Zoé!
A GKSZ (Kereskedelmi, szolgáltató gazdasági terület) besorolású területeket megvásárolhatja magánszemély is. Nincs korlátozva! A HÉSZ rendelkezik arról, hogy ott mit lehet építeni. Vélelmezem, hogy kifejezetten lakóházat nem lehet, de nem zárom ki, hogy vegyes rendeltetésű (pl lakóház-üzlet) épület építhető rá. A helyi jegyző biztosan tud érdemben válaszolni a kérdésre.
Kívánok szép napot!
Lippai Zsolt
Kedves Zsolt!
Házvásárlás előtt állok,szeretném megtudni mit jelentenek ezek a kifejezések?
Fót Barackoson 55nm-es ház 750nm-es osztatlan közös tulajdonú, leválasztott telkes önálló ház.
Egy nagyobb telekből lett leválasztva és elkerítve 750nm kert.
A telek építési övezet kódja MK-1,
Tulajdoni lap szerint “szőlő és gazdasági épület” megnevezésű.
Köszönöm szépen válaszát!
Tisztelt Kiss Mihályné!
A megjelölt ingatlan MK-1 övezeti besorolása “kertes mezőgazdasági övezet”-et jelent. Az itt elhelyezett épületek gazdasági épületként vannak nyilvántartva, de gyakran a tulajdonosi igénynek megfelelően lakóházzá alakították őket. Vagyis állandó jellegű lakhatást is lehetővé tesznek. A telek esetében az ilyen típusokban szőlőművelést, feldolgozást, bortárolást, borturizmust szolgáló épületek helyezhetők el. Tehát nem kifejezettem lakó jellegű ingatlanokról van szó. Döntően bortermelésre alakultak és túlnyomó részt szőlővel beültetett területek. Az osztatlan közös több mindent jelezhet. Ami a gyakoribb, hogy a területet több tulajdonos között felosztották és kitűzték azt, hogy ki mely részét használja. Ha így van, a használatot dokumentumban (Használati megosztás) is rögzítették. Hogy ez igazolódjon (vagy nem), javaslom a terület térképmásolatát lekérni, illetve a használatot illetően a tulajdonostársakat megkérdezni a dokumentum létezéséről.
Remélem segíthettem!
Szép napot kívánok!
Lippai Zsolt
Üdvözlöm!
Érdeklődöm, hogy az LKe-2 övezet jelölésű telekre lehet-e mobil épületet elhelyezni, vagy építkezni? Életvitelszerű lakhatásra is van esetleg mód?
Köszönöm válaszát.
Kedves Erzsébet!
Önmagában az Lke-2 övezetben lehet építeni. Azt mondanám, hogy nem engedélyköteles elhelyezni, de a mobilházak kérdése az engedélyeztetéssel kapcsolatban eléggé képlékeny. Nincs igazából jó válasz erre, ugyanakkor a következőt javasolnám: Be kell menni minden esetben a helyi építési osztályhoz és szóban (ha szükséges írásban) meg kell kérdezni a mobilház engedélyeztetés kötelezettségét. Az is lehet, hogy elegendő a bejelentés.
Kívánok szép napot!
Lippai Zsolt
Tisztelt Lippai Úr!
Mik a lehetőségek egy MKO besorolású területen?
Kedves Erzsébet!
Mko – korlátozott használatú (funkciójú) mezőgazdasági terület. A korlátozottság az érintett terület egyes tulajdonságaira vonatkozik. Viszonylag ritkán találkozom ezzel az övezeti jelöléssel, ezért alaposabb infóm nincs róla, de segítség lehet a Jászberényi Önkormányzat rendelete “A korlátozott használatú általános mezőgazdasági területbe (Mko) a jellemzően a természetes és természetközeli állapotú, a felszíni és felszín alatt vizek védelmét, valamint a természet- és tájképvédelmet is szolgáló, továbbá az árvízvédelmet szolgáló szükségtározó, valamint a város távlati belterületi fejlesztésre tartalékolt területrészek tartoznak.” Azt javasolnám, hogy az érintett terület elhelyezkedése szerinti település Helyi Építésügyi Szabályzatát érdemes forgatnia. Megtalálja a választ!
Kívánok minden jót, tisztelettel:
Lippai Zsolt
Tisztelt Lippai úr!
A telkem, amely szántóföld művelési ágú Bp. XVII. kerület külterületi zártkerti minőségben van a tulajdoni lapon, az önkormányzatnál Ek-5 kertes használatú tervezett közjóléti erdő övezetbe van sorolva.Ugyanebben az övezetben van egy lakóházam is a tulajdoni lapon is szerepel szőlő gyümölcsös művelési ágú, a ház kivett terület.
Érdeklődnék, hogy ha ebből közjóléti erdő lesz, akkor kisajátítják-e?
És ha igen milyen árképzéssel? Ha nem sajátítják ki, akkor mi értelme van ennek az övezeti besorolásnak?
Kedves Elemér!
Kérdésével kapcsolatban megkerestem Mayer Zoltán kollégámat, aki az alábbi választ adta:
“Tisztelt Pálházy Úr!
Általános esetben elmondható, hogy a rendezési terv egy lehetőséget biztosít mind az önkormányzat, mind a közigazgatási területen tulajdonnal rendelkezők számára. A rendezési terv tartalmazhat kötelező és nem kötelező szabályozási elemeket.
Először is tájékozódjon arról, hogy a közjóléti erdő kötelezően megvalósítandó elem-e. A konkrét rendezési terv ismerete hiányában az a véleményem, hogy ez csak egy lehetőség az önkormányzat számára, hosszútávú célok megvalósítása érdekében, mely az idők során meg is változhat.
Kisajátításra már csak nagyon indokolt esetben és szigorúan közcél érdekében van lehetőség, például közút vagy valamilyen távvezeték céljából, nagyon indokolt esetben. Ilyenkor általában értékbecslés készül, ami a megajánlott vételár alapját képezi. A viták elkerülése érdekében ilyen esetben legalább a piaci árat megajánlják, néha egy kicsivel magasabbat is.”
Kívánok minden jót, tisztelettel: Lippai Zsolt
Kedves Zsolt,
érdeklődni szeretnék, arról van-e információja, mi a helyzet akkor, ha az ingatlan besorolása ugyan GKSZ, de pár éve a HÉSZ megváltozott, és jelenleg nem engedélyezi a területen lakóingatlan építését. Ha egy ilyen ingatlant kíván eladni az ember, mire kell az új tulajdonosnak számítani? A már meglévő és állandóan lakott) ingatlant vajon használhatja majd állandó lakhatásra ő is, vagy a HÉSZ módosulásával már nem? Előre is nagyon köszönöm segítségét!
Kedves H. Dóra!
Mayer Zoli kollégám szavait idézem: “A GKSZ besorolású területeken gazdasági-kereskedelmi-szolgáltató funkciójú épületeket szabad építeni, lakóépületet nem. Ez a szabályozás a rendelet hatályba lépését követően érvényes, visszamenőleges hatálya nincs! Meglévő lakóépület továbbra is lakható és használható lakóépületként, de új épület már csak a rendezési terv és HÉSZ szerint építhető. Az új tulajdonos használhatja lakóépületként az épületet, de azzal tisztában kell lennie, hogy az épület lakáscélú bővítését korlátozhatja a HÉSZ. Vásárlás előtt mindenképpen tisztázni kell ezeket a kérdéseket a helyileg illetékes építési hatósággal.”
Köszönjük a kérdést!
Szép napot kívánok!
Kedves Zsolt!
Adott egy Lke-2 besorolású Belterület,művelés alól kivett hétvégi ház,udvar.Ingatlan nyilvántartás átalakítása a DAT forgalomba adásával.
Bejegyző határozat 72440/2007.12.12.
Az lenne a kérdésem,mivel belterület lehet e lakóházzá nyilvánítási illetve beépítési kötelezettség az ingatlanon?
Köszönöm válaszát!
További szép napot Kívánok!
Tisztelt Kiss Mihályné!
A Helyi Szabályozási Terv részleteit nem ismerem, ezért a következőt vélelmezem: Az Lke-2 övezet kertvárosias lakóterületet jelöl. Mint az, a véleményem szerint nincs akadálya sem a beépítésnek, sem a lakóházzá minősítésnek. Pontosabbat és hogy mennyire van úgy az, amit írtam, a helyi jegyzőtől, esetleg építésügyekkel foglalkozó kollégától tudhat meg.
Köszönöm kérdését!
Kívánok Boldog Új Évet!
Üdvözlöm.
Adott egy telek mely az övezet szerint ÜH-1 besorolású,a tulajdoni lapon viszont MK besorolás van.
Ha szeretném eladni a felét melyiket nézik telek ketté osztásnál?
Mert mind a kettőre más vonatkozik a HESZ-ben.
Köszönöm a választ Üdv : Ivett
Kedves Ivett!
Első körben a legkisebb telekméretből indulnék ki és megnézném, lehet-e a fennmaradóból még egyet kihozni. Ezt a rosszabb besorolásnál nézném meg előbb! Amennyiben kijön a két önálló telek, úgy nem lehet gond a telekmegosztás. Amikor nem pontosan felezünk, tehát a két telekméret eltérő, lehet a szomszédhoz csatolni a legkisebb mérettől kisebb telekrészt is. Ez a telekhatár rendezés. Ilyenkor elég egy földmérő, aki az új telekhatárokat és méreteket változási vázrajzon feltünteti és a földhivatalba beadja. Ha kérdések merülnek fel ez után is, akkor a jegyző bizonyosan tud megfelelő válasszal szolgálni.
Köszönöm a kérdést!
Lippai Zsolt
Tisztelt Lippai Zsolt úr!
A telkem Zk mk megjelöléssel szerepel a térkép másolaton.
Szeretném megkérdezni hogy jól értem-e hogy ez Zárkert művelés alól kivett
terület?
Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelettel: Csonka Györgyné
Kedves Csonka Györgyné!
Feltételezem, hogy vidéki környezetben található az ingatlana. Amennyiben így van, a Zk Zöldterület (közkertet), az Mk Mezőgazdasági terület (kertes területet) jelezhet.
Köszönöm kérdést!
Lippai Zsolt
Üdvözlöm!
2400m2 telek ügyében érdeklődnék, amely Mk kertes mezőgazdasági terület övezetébe tartozik. Az építésügy ezt a tájékoztatást adta, amelyet laikusként nem tudok értelmezni kérem segítsen:
“A övezetben a megengedett legnagyobb beépíthetőség 1800 m2-re vetítetten 5 % + 1800 m2 feletti telekterületre vetítetten 3 %., a lakóépület a beépítettség felét nem haladhatja meg.”
Tehát mekkora is pontosan a terület beépíthetősége?
Válaszát előre is köszönöm!
Varga István
Kedves István!
Az 1800 m2 5%-a 90 m2, a fennmaradó 600 m2 3%-a 18 m2. A teljes beépíthetőség így 90+18, összesen 108 m2. Ennek fele lehet legfeljebb a lakóépület, vagyis 54 m2, míg a fennmaradó gazdasági épületként funkcionálhat. Ha építkezni kíván, az építész ezt a terveken és a szöveges leírásban részletesebben is kifejti majd.
Szép napot!
Lippai Zsolt
Tisztelt Lippai Zsolt úr!
A telken Zk mk megjelöléssel szerepel a térkép másolaton.
Szeretném megkérdezni hogy mit jelent?Lehet rá építeni a telek 881m2?
Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelettel: Szabó Andrea
Kedves Andrea!
A pontos adatokat nem ismerem, de azt vélelmezem, hogy a Zk zártkertet, az mk pedig mezőgazdasági területet jelöl. Amennyiben ez helytálló, úgy az ilyen területek nagy részében engedélyezett a beépítés 3% mértékben. Ennek megfelelően a telek legfeljebb 26 m2-ig beépíthető. Ezek jellemzően gazdasági épületek, melyeket utóbb lakhatóvá is lehet tenni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy automatikusan lakóingatlanná minősíthető a terület. Javaslom, keresse fel a területileg illetékes jegyzőt vagy építési hatóságot. Bizonyára készséggel pontosítják.
Köszönöm a kérdést!
Lippai Zsolt