Ingatlant megvásárolni közvetlenül a tulajdonostól, finanszírozó bank igénybe vétele nélkül egyáltalán nem lehetetlen! A részletre vásárlás magánszemélytől igenis megoldható, csak tudni kell, mihez érdemes és kell nyúlni a megoldáshoz. Sokan ódzkodnak tőle, hiszen bizonytalannak, megbízhatatlannak tartják a dolgot. Megoldás az ügyvéd vagy közjegyző előtti szerződés!
Elsősorban vidéki, kisebb értékű ingatlanok esetében figyeltem meg a magánszemélytől történő, részletfizetéses ingatlan vétel igényét. Ennek oka vevők esetében a gyakran alacsony keresetekben, a hitelképesség hiányában és a KHR (korábban BAR) listában keresendő. Előnyös ez az eladónak is, aki például végre túladhat a szülőktől örökölt üresen álló ingatlanán.
ELŐSZÖR A MEGÁLLAPODÁS
A megfelelő ingatlan megtalálását követően következhet az áralku. Ez elsőként szóban, majd adásvételi előszerződés keretein belül teljesül. Utóbbi egyfajta szándéknyilatkozat arra vonatkozóan, hogy adott ingatlanra kötött megállapodást rögzítsék és kikössék benne a végleges szerződés megkötésének idejét is. Az előszerződés keretein belül szokott megtörténni a foglaló vagy előleg átadása is.
AZTÁN AZ ÜGYVÉD
Az ingatlan adásvétel mindenképpen írásba foglalva, ügyvédi vagy közjegyzői hitelesítés mellett érvényes. A szerződés sablonos részein (ár, fizetési ütemezés, havi részlet összege, stb.) felül a legfontosabb, hogy az eladó nyilatkozatban elfogadja a részletfizetés tényét. Az utolsó díj megfizetéséig tulajdonjog fenntartás van, így az eladó védve van az esetleges nemfizetés esetén is. Az eladó ezzel egyidejűleg lemondó nyilatkozatot helyez el az ügyvédnél, mely a tulajdonjoga megszűnéséről szól.
KÉSŐBB AZ ILLETÉKFIZETÉS
A földhivatal munkatársa nem végez tulajdonos váltással kapcsolatos bejegyzést, míg a szükséges dokumentumok nincsenek bemutatva neki. Az eladó által letétbe helyezett nyilatkozat ekkor lép életbe. A földhivatal értesíti az adóhivatalt, majd ők kiszámítják és kiszabják az illetékfizetés mértékét. A befizetésre 30 nap áll rendelkezésre.
Jo napot!èrdeklödnèk hogy van e olyan csaladi haz ami tulajdonostol elado csaladi haz reszletre erdekelne 18 19 20 21 keruletben 3 szobas..nem tudom van e lehetösèg ilyenre..köszönöm szèpen a bàlaszàt
Kedves Szilvia! Sajnos ebben nem tudok segíteni. Ingatlanokkal foglalkozom, de nem közvetítek, értékbecslő vagyok. Javaslom helyileg illetékes ingatlanosok megkeresését. Üdvözlettel: Lippai Zsolt
Tisztelt Ügyintéző! Érdeklődni szeretnék, hogy ez esetben a ház átírása csak a teljes kifizetés után történik-e meg?
Illetve mi van abban az esetben ha a törlesztési idő alatt az ingatlan árulójával történik valami, gondolok itt akár halálesetre és még nincs kifizetve a teljes ház?
Válaszát és segítséget előre is hálásan köszönöm!
Üdvözlettel: Horváth Laura
Tisztelt Horváth Laura!
Dr. Dániel Balázs ügyvéd vagyok. Kérdéseivel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adom:
Az adásvételi szerződés megkötését követően a tulajdonjog fenntartás az eladó érdekeit védi. Ameddig nem kapja meg a teljes vételárat, addig csak széljegyen szerepel az ingatlan-nyilvántartásban az adásvétel ténye. Tulajdonjog bejegyzésére csak azt követően kerülhet sor, hogy az eljáró ügyvéd a lemondó nyilatkozatot benyújtja a Földhivatali Osztályhoz, tehát a vevő nevére az ingatlan a teljes vételár megfizetését követően kerül.
Amennyiben érvényes az adásvételi szerződés, akkor ezt az eladó halála annyiban érinti, hogy az eladó helyébe annak örököse(i) lépnek. Ettől az adásvételi szerződés nem lesz érvénytelen, tehát az ingatlant a vételár megfizetése után megszerzi a vevő!
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Vidéki házamat , mely kihasználatlan volt, egy ismerősöm szeretett volna megenni, részletfizetéssel.
Szükségem volt a pénzre, így szóbeli egyezség, illetve egy ügyvédi megerősítést igénylő előszerződést írtunk, dec.29 lévén nem értünk el ügyvédet ugyanis.
A foglaló, a fizetési ütemezés az iratban szerepel, 2 tanu aláírásával.
Sajnálatos módon a vevő elhunyt. Gyermekei a vételi szándékot fenn tartották, írásban is, szóban is.
A vevővel közösen aláírt szerződéstervezetben a fizetési határidő minden hónap 20. napja, illetve , hogy 3 hónap nem fizetés után érvényét veszti a tervezet, mindenki megy a maga útján.
Most jár le a 3. hónap, eddig egyetlen részletet sem kaptam meg, egy ígéretet, hogy 20.íg megkapok egy havi részletet.
Sajnos komoly anyagi veszteségem van ezáltal, mivel segélyen élek, számlaelmaradás, tartozás, mert a kialkudott összegre számítottam minden hónapban.
Mit tehetek ebben az esetben?
Ragaszkodhatok a 3 havi részlethez egyösszegben, vagy ha a következő hónap 20.íg megint nem fizetnek, semmissé lehet-e tenni a tervezetet?
Szóbeli megegyezés ilyen esetben mennyre számít, így, hogy az eredeti vevő elhunyt?
Pl. az órák, amíg lehet, a nevemen maradnak, mert feltöltős mindkettő, valamint,a vízdíj , amit közösen fizettünk volna ki.
A házat mélyen áron alul, telekáron adtam el, pont a szóbeli megegyezések miatt.
Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Kedves Teréz!
Kérdésével felkerestem dr. Solymár Anna Virág egyéni ügyvéd kollégámat, aki a következő választ adta:
„Véleményem szerint megoldás lehet a tulajdonjog fenntartással történő eladás, ami időkorláthoz nem kötött és védi az eladót és vevőt is. Mivel a fennálló követelések is a hagyaték tárgyai így a későbbi örökösök egyébként jogosultak a maradék vételárat követelni a vevőktől.”
A részletekkel kapcsolatban az ügyvédnő készséggel válaszol.
Remélem segíthettünk!
Lippai Zsolt
Szia
Havi 200000 Ft törlesztő részletet tudok fizetni.
Pest megyei lenne a legjobb, tanya is szóba jöhet. Sajnos önerőt nem tudok fizetni.
Kedves Teréz!
Értékbecslőként dolgozom, ingatlant nem közvetítek. Sajnos nem tudok segíteni.
Tisztelettel:
Lippai Zsolt
Kedves Ügyvéd Úr! Ha részletre adom el az ingatlant közjegyzői szerződéssel. A vevő miként kerül a tulajdonlapra? Mindenképp fel kell, hogy kerüljön? Köszönöm
Kedves Anna!
Kérdésével felkerestem dr. Solymár Anna Virág egyéni ügyvéd kollégámat, aki a következő választ adta:
„A vevő érdekében mindenképp javaslom,hogy kerüljön fel. A tulajdonjog fenntartás intézménye lehet megoldás erre az esetre is.”
Köszönöm a kérdést!
Lippai Zsolt
Tisztelt Ingatlan Garde ! szeretném megkérdezni,esetleg melyik ingatlaniroda .vagy.maganszemely ad igy el ingatlant,mert sajnos nem tudok róla.Esetleg szombathelyen..Előre is köszönöm ha vissza írnak.
Kedves Zsuzsa!
Magánszemélytől részletre venni ingatlant tulajdonképpen megállapodás kérdése. A lényeg az, hogy a hivatalos utat, vagyis a jogi szakember előtti szerződést feltétlen írják meg. Ebben lesz részletezve a megállapodás, többek között a részletek összegéről, hosszáról. Nem tartom kizártnak, hogy ingatlanosoknak is vannak erre hajlandó ügyfelei, ezért javaslom kérdezzen meg néhányat. Szóba jöhet még, hogy a közösségi médiában is kutakodjon, sőt a Marketplace is jó lehet erre.
Kívánok szép napot!
Lippai Zsolt
Jó Napot Kívánok Kedves Ügyintéző! Üres telket szeretnék eladni részlet fizetéssel. A kérdésem az lenne hogy közben régebbi tartozással terhelhetik a telket? Mivel még én leszek a tulajdonos addig amíg ki nem lesz fizetve. A másik kérdés pedig hogy a közmű átíratható lesz? Előre is köszönöm válaszát. Szép Napot!
Kedves G. Zsófia!
A telek, amennyiben a tulajdonos váltás még nem történt meg, terhelhető. Vagyis amíg a földhivatali nyilvántartásban Ön szerepel, mint tulajdonos, a tartozást be lehet jegyezni. A közműátírásokat jellemzően a birtokbaadást követően lehet intézni, ennek feltétele teljes vételár kiegyenlítése.
Remélem segíthettem! Köszönöm a kérdést!
Lippai Zsolt
Ha tulajdonjog függőben tartásával adom el a telket akkor is bármikor terhelhető? Köszönöm szépen a válaszát!
Kedves ügyvéd úr!
Felmerült bennem a kérdés hogy mi van akkor ha valamilyen oknál fogva a vevő nem tudja kifizetni a teljes vételárat ? Elbukja a már részletekben kifizetett összeget? És mi van akkor ha az eladó az ügylet lejárata előtt úgy dönt hogy inkább másnak adja el egyösszegben? Ki mit bukik ilyenkor?
Üdvözlettel
Kedves Klára!
Kérdését Dr. Solymár Anna Virág ügyvéd válaszolja meg:
Ha a vevő a megadott határidőre nem tud teljesíteni, az eladó jogosult egyoldalúan elállni, de ez esetben is maximum a foglalót veszíti el a vevő, a többi részletet nem (hacsak nem úgy állapodtak meg, hogy pl ez esetben bérleti díjnak vagy használati díjnak tekintik a részleteket). Az eladó az ügylet lejárata előtt nem jogosult elállni az ügylettől, de ha mégis megteszi, a foglaló kétszeresével és az addig kifizetett részletekkel tartozik a vevőnek.
Köszönjük a kérdést!
Lippai Zsolt
Kedves Lippai Zsolt
Köszönöm szíves válaszukat, ez így megnyugtató.
Üdvözlettel
Erdős Klára
Üdvözlöm kedves Zsolt !
Sok hasznos információhoz jutottam az oldalon ,ezen felbátorodva nekem is lenne kérdésem amit előre is köszönök !
Hosszútávú (120 hónap ) hitelre adnám el az ingatlanomat,de tekintettel az inflációra ,pénzromlásra , kalkulálhatok e banki alapkamattal vagy hasonlóval?
Tisztelettel: Déem
Kedves Déem!
Ha jós lennék, azt mondanám, hogy a banki alapkamat jelen állása reális. Sajnos nem vagyok eléggé előrelátó és ezzel úgy hiszem, nem vagyok egyedül. Adott esetben én számolnék némi plusszal, ami lehet akár az alapkamat is. Ezt Önre bízom. Egy banki szakember sem tudná megjósolni, hogy tíz év múlva, ha összesítjük a befizetéseket, jól jártunk vagy sem. Azt javaslom, időközönként (3, 6 vagy 12 havi rendszerességgel) vizsgálják felül az infláció mértékét és annak változásával módosítsák az Önnek fizetendő díjakat.
Köszönöm kérdését!
Tisztelettel: Lippai Zsolt
Kedves Zsolt!
Adózás szempontjából mi a helyzet a részletvétel útján történő eladással? Ha az adásvétel tulajdonjog fenntartással történt, mondjuk 2 évre ütemezett részletfizetéssel, akkor kell utána adót fizetni az eladónak, ha azt 3 évvel ezelőtt vette, tehát 5 év telik el? Mert tudomásom szerint a szerződés benyújtásának időpontját veszik alapul az adó megállapításakor. Olvasva a cikket, ez az egy kérdés maradt bennem, mely adóévben kell így bevallani a jövedelmet.
Köszönettel:
Horváth Gábor
Kedves Gábor!
Kérdésével megkerestem Tarczay Áron ügyvédet, aki készséggel válaszolt rá. „Szjatv. 60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották.”
Köszönöm a kérdést, szép estét kívánok!
Lippai Zsolt értékbecslő